Fémszennyeződés veszélyei
Feldolgozás során az alapanyagban jelenlévő fém szennyeződés károsíthatja a az üzemi berendezéseket. Fém darab, fém forgács előfordulhat az üzembe bekerülő alapanyagban, valamint, az üzemi berendezések természetes kopása vagy meghibásodása miatt, a feldolgozás során is kerülhet a termékbe.
Az éles fém forgácsok a sziták, rosták esetén a szitaszövetek, rostabevonatok idő előtti szakadását okozza.
A fém szennyeződések az őrlő berendezésbe kerülve, a berendezés működési elvétől függően, akár az egész üzemre kiterjedő súlyos károkat okozhat. Az üzemre legveszélyesebb, ha a kalapácsos darálóba kerülő fém az ütés hatására szikrázni kezd és kigyullad a berendezés. Legrosszabb esetben porrobbanás is történhet.
Extrúder, expander vagy prés berendezésekbe jutott fém forgács a berendezések idő előtti elhasználódását eredményezi, mely jelentősen megnöveli az üzem karbantartási költségét.
Fémszennyeződés eltávolításának lehetőségei
Az üzembe érkező alapanyag idegen anyagtól történő megtisztítása a feldolgozó sor előtt elhelyezkedő tisztító üzemrész feladata. Ha ez az üzemrész megfelelően van kidolgozva és üzemeltetve, akkor a feldolgozó sorra kerülő alapanyag teljes mértékben mentes lehet a szennyeződésektől.
A tisztító üzemrészben a fajsúly szerinti osztályozásnál alapanyaggal megegyező méretű, de annál nehezebb szennyeződéssel együtt a fém szennyeződés is eltávolításra kerül.
A rostákon az alapanyagtól eltérő méretű szennyeződéssel együtt szintén kiválasztásra kerül a fém szennyeződés is.
Ha fém szennyeződések nagy valószínűséggel előfordulnak a beérkező alapanyagban akár speciális dob mágnes beépítése is indokolt lehet.
Fémszennyeződés kiválasztása őrlő berendezések előtt
Biztonsági okokból az őrlőberendezések elé minden esetben indokolt mágneskészüléket építeni. Ezek a berendezések nagyrészt biztonsági feladatot látnak el. Megakadályozzák a fémszennyeződés őrlőgépbe jutását ha a korábbi vaskiválasztás nem volt megfelelő, vagy meghibásodás miatt egyéb berendezésekről leváló fém került az alapanyagba. A mágneskészülék által megfogott fém szennyeződés eltávolítása a berendezésből az esetek nagy részében kézzel, a rendszeres napi karbantartás keretében történik. Ezen felül lehetőség van automata tisztító funkcióval ellátott mágnes készülék alkalmazására is. Ekkor a vezérlés által előre meghatározott időszakonként a mágneskészülék egy kialakított gyűjtőbe üríti a kiválasztott fémet.
Gyártmányaink közt megtalálja mindkét típusú mágnes készüléket: https://www.ma-tech.hu/gepe
Mágneskészülékek telepítése partnerünknél
Partnerünk üzemeiben jelenleg kettő darab kalapácsos daráló és kettő darab extrúder üzemel. Mindkét üzemben található tisztító üzemrész, mely a szennyeződésektől megtisztítja az alapanyagot. Az üzembe érkező alapanyagból a fém szennyeződést a kőkiválasztó berendezés képes volt kiválasztani, viszont a feldolgozás során keletkező mágnesezhető fém szennyeződés kiválasztása nem volt kellő képen megoldva. A surrantó csövekre szerelt állandó mágnesek segítségével történt a fémpor kiválasztása. A megfogott szennyeződés eltávolítása az adott csőszakasz bontásával, kiszerelésével, munkaigényesen történt. Ez a megoldás ráadásul nem volt képes a szennyeződést teljes mértékben eltávolítani a termékből.
Az üzembiztonság növelése és a karbantartás megkönnyítése érdekében szükségessé vált mágneskészülékek telepítése a darálók illetve az extrúderek elé. A feladatot a gluténmentes üzemben egy DM-100 típusú, kifejezetten a darálókhoz kifejlesztett mágnes beépítésével oldottuk meg. A készülék csatlakozó méreteit az darálóhoz és az adagoló csigához igazítva alakítottuk ki. A mágnes tisztítása kézzel történik a NEODYM mágneseket magában foglaló ajtó leszerelése után.
A nem gluténmentes üzemben önfelszívó rendszerű, ventilátoros daráló üzemel, mely egy kőcsapdán keresztül szívja be az alapanyagot. Ez a kőcsapda megakadályozza a fém szennyeződés darálóba jutását is. A darált termék egy fém, verőelemes kontroll szitán keresztül jut az extrúder elő tartályába. A szitából a használatból adódó természetes kopás miatt fém por kerül a darált termékbe, mely az extrúder idő előtti kopását eredményezi. Ezt a finom fém szennyeződést választja ki a szita után beépített kézi tisztítású TM-150 típusú csőmágnes.
A készülékek telepítését, az üzem tervezett karbantartásának időpontjában, előre egyeztetett időpontban végeztük. A beépítés az üzemben jelentős átalakítást nem igényelt. A meglévő csővezetékből a mágnes készülék számára szükséges méretű szakaszok lettek eltávolítva. A kivágott csőszakaszok helyére kerültek a vaskiválasztó mágneskészülékek.
Partnerünk visszajelzése alapján a mágnesek beépítése óta az extrúder előtt lévő biztonsági vaskiválasztó egységig nem jut el fém szennyeződés. A beépített mágnesek tökéletesen kiválasztják a mágnesezhető fém szennyeződést a feldolgozásra kerülő alapanyagból.